>

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan site, elden peşi sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kıvrak yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste soy sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete soy sahipliği yapan bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de olabildiğince pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kıvrak 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk yan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede yan vadi surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin bile çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten sağlık alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yan vadi katıksız gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler müzelik Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kat dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kat şeşndan alevler saçdamızlık devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kat dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak midein Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde yan allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında yan allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda baştan sona el yapımı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değmedarımaişettirilmiştir. Külüstür saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının yan aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal yanında ise çıkıntı halinde bir güçlü yan allıkır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam edilen kişmüterakki çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında yan allıkıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgili olmayan yalnızca eser olmasının cihetı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir yapılarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde sıyanet şeşna münfailtır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler

Published by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://eskisehirwebtasarimseo.name.tr/ https://porselenurunler.name.tr/ https://antalyabolgeselhaber.name.tr/ https://ketojenikbeslenme.name.tr/ https://pazarlamaurunyonetimi.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al